نقد و بررسی کتاب

نقد و بررسی کتاب

به عنوان پدر و مادر تا چه اندازه در انتخاب کتاب برای فرزندان خود دقت می کنید؟
بین تعداد بیشمار کتاب‌ها، یا کارتون‌های موردعلاقه بچه‌ها که به‌صورت کتاب درآمده‌اند یا حسنی‌ها و نی‌نی‌های کثیف و خرابکار کدام را می‌توان انتخاب کرد؟
ما بین کتاب‌ها توانستیم کتاب هایی را که بادید مثبت و زبانی ساده و تصویر ها و عکس‌های واقعی و زیبا تهیه‌شده بودند پیدا کنیم. یکی از این کتاب ها» من بلدم لالا کنم« و دیگری »من بلدم حموم کنم « سروده شکوه قاسم نیا بر اساس کتابی از لارا هولتز بود؛ که برخلاف داستان‌های حسنی که کثیفی سرتاپایش را گرفته و از الاغ و مرغ گرفته تا موش و کرم خاکی به او نصیحت می‌کنند تا به حمام برود؛ کتاب »من بلدم حموم کنم «با توصیفاتی که در بالا گفته شد به بهترین روش حمام رفتن بچه‌ها با بازی و لذتی که از حمام می‌برند را به تصویر می‌کشد بچه‌ای که تمیز و عاشق حمام کردن است.
در زیر می‌توانید نقد برخی از کتاب‌ها را ببینید:

نقد وبررسی

مقاله های متفاوت و فوق العاده و قدرتمند برای شما عزیزان

من بلدم حموم کنم

 

داستان من بلدم حموم کنم مورد نقد و بررسی قرار گرفت و نکته های مهمی از نظر ایجاد علاقه و روان شناسی در این داستان حائز اهمیت است . امید است نکات مثبت این داستان  مورد توجه   نویسندگان و روانشناسان ناظر بر کتابهای کودک قرارگیرد .

در این داستان کودک خودش تمایل دارد که به حمام برود به این دلیل که دست و پایش کثیف شده است.

برای حمام رفتن از مادرش کمک می گیرد.

لذت ها بردن از حمام با شلوپ شلوپ کردن و بازی کردن با اسباب بازی ها  در تشت آب بهترین نوع تداعی لذت بخش کردن حمام است .

 مرحله  های حمام کردن به خوبی همراه با خوشی توصیف شده و آموزش داده می شود.

 در این داستان از نصحیت کردن های معمول پدر و مادر ها و یا موجودات دیگر مثل موش و ...  در داستان های حسنی جهت حمام رفتن خبری نیست .

از بچه بدی که سرش به سنگ بخورد و آدم بشود نیز خبری نیست .

بهترین نوع تصاویر (عکس)به کار برده شده تا کودک با دیدن کودکی مانند خود با آنها همراه شود.

کلاغ آماده خور

 

داستان کلاغ آماده خور مورد نقد و بررسی قرار گرفت و نکات ذیل در این داستان از جنبه نامفهوم بودن برخی جمله‌ها حائز اهمیت است. امید است در چاپ های بعدی مورد توجه و اصلاح قرارگیرد.

معنی کلمه آماده خور با مفهوم داستان همخوانی ندارد. این کلاغ بیشتر بیرحم است .

در داستان گفته می شود که کلاغ هر چه تخم آنجا بود را خورد. مگر گنجشگ چند عدد تخم می‌گذارد

خانواده جیکی به دنبال غذا برای جوجه هایشان رفته بودند و کلاغ تخم‌ها را می‌خورد یعنی گنجشک ها هم تخم داشتند و هم جوجه .

 زمانی که لانه خراب شده بود جوجه ها کجا بودند جوجه ها که نمی توانستند پرواز کنند .

 یک سوال از نویسنده کتاب می پرسیم اینکه چرا این کلاغ فقط سر وقت خانه جیکی می رفت؟

چگونه این گنجشک‌ها زمانی که کلاغ تخم های جیکی را خورده بود دلسوزی کردند و همین گنحشک های دلسوز دلشان آمد تخم‌هایشان را خالی کنند. تا آنها را پر از صمغ کنند همین کار را که کلاغ هم انجام می‌داد .و اگر قرار بود یک تخم کافی باشد چرا چند تا از تخمها  را خراب کردند.

چگونه تخم ها  را از صمغ پر کردند که صمغ به نوک و پنجه های خودشان نچسبید.

چگونه متوجه این موضوع می شویم که کلاغ درس عبرت گرفت.

و چگونه از این تنبیه شدن می‌توان نتیجه گرفت که برای به دست آوردن غذا باید زحمت کشید و از راه درست غذا پیدا کرد. و آماده خور نبود. 

تصویر کتاب نیز برای گروه سنی ب مناسب نیست .

نی‌نی خودش و لوس کرده   شلوارشو خیس کرده 

 

داستان نی نی خودش و لوس کرده   شلوارشو خیس کرده  مورد نقد و بررسی قرار گرفت و نکته های مهمی از نظر محتوایی و ادبی در این داستان حائز اهمیت است . امید است در چاپ های بعدی مورد توجه و اصلاح قرارگیرد. و روان‌شناسان ناظر بر کتاب‌ها با دقت و حساسیت بیشتری موارد را کنترل کنند.

حسنی ناز و شیطون  قصه داره  فراوون

 

داستان حسنی ناز و شیطون  قصه داره  فراوون مورد نقد و بررسی قرار گرفت و برخی اشکالات جزیی  در این داستان حایز اهمیت است. امید است در چاپ های بعدی مورد توجه و اصلاح قرارگیرد.

حسنی می‌ره به شیراز

داستان حسنی می ره به شیراز  موردنقد و بررسی قرار گرفت و نکته‌های مهمی ازنظر محتوایی و ادبی در این داستان  حائز اهمیت است . امید است در چاپ‌های بعدی موردتوجه و اصلاح قرار گیرد. و روان‌شناسان ناظر بر کتاب‌ها با دقت و حساسیت بیشتری موارد را کنترل کنند.

logo-samandehi