تنفس-تندرستی

جستجو

عضویت در خبرنامه

مقالات - دسته بندی

Previous Next
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تنفس-تندرستی 

تنفس حیاتی ترین انرژی در بدن است که روی تمامی فعالیت های سلولی، از جمله سلول های مغزی ، اثر مستقیم دارد . هر فرد در دقیقه 15 مرتبه و هر روز 21600 مرتبه تنفس می کند .

تنفس حیاتی ترین انرژی در بدن است که روی تمامی فعالیت های سلولی، از جمله سلول های مغزی ، اثر مستقیم دارد . هر فرد در دقیقه 15 مرتبه و هر روز 21600 مرتبه تنفس می کند .

سوخت و ساز بدن ، تامین اکسیژن لازم برای توانمند کردن عضلات ، ترشح غدد و عملیات مغزی با تنفس ارتباط دارد و در واقع تنفس با تمام مراحل عملکرد بدن و مراحل زندگی عجین شده است .

 

اغلب افراد به اهمیت تنفس و به اعمال حیاتی آن نا آگاه و بی توجه اند و حتی در تنفس طبیعی که آن را نیز به غلط انجام می دهند سستی می کنند و به رنج بیماری های گوناگون که ناشی از این تنفس غلط است تن در می دهند . آنان همواره قسمت ناچیزی از شش ها را از هوا پر می کنند .

تنفس صحیح ضامن سلامتی بدن می باشد . گاهی اوقات افراد راه صحیح تنفس را نمی دانند و از چگونگی تنفس اشتباهی که انجام می دهند نیز آگاه نیستند . تنفس های نامنظمی که موجب اختلالات مغزی و بدنی می گردند و زمانی که اختلال و عدم هماهنگی در ساختار بدنی ایجاد شود عدم تعادل شخصیتی و کارکرد آن مسلم خواهد بود بازسازی تنفس طبیعی و کنترل تنفس می تواند موجب آرامش جسم و جان شود از این رو است که می بایست روش صحیح تنفس را بیاموزیم و یا به عبارت دیگر به مهارت تنفس صحیح دست یابیم برای تنفس چهار مرحله می توانیم در نظر بگیریم :

1- دم              2- بازدم            3- حبس نفس در درون                        4- حبس نفس در بیرون ( خارج بدن )

منظور از حبس نفس در درون این است که زمانی که ریه ها از هوا پر شد با اندکی وقفه شروع به بازدم نماییم و بلافاصله این کار را انجام ندهیم به عبارت دیگر هوا را برای مدتی (چند ثانیه ) در شش ها نگه می داریم و سپس بازدم می کنیم و حبس در بیرون به این معنی است که زمانی که ریه ها از هوا خالی شد اندکی صبر می کنیم و برای چند ثانیه نفس نمی کشیم و سپس عمل دم را انجام می دهیم در تمام حالات فوق تنفس بایستی از سوراخ های بینی انجام شود . بدین منظور باید راههای تنفسی همواره تمیز و پاک نگه داشته شوند .

ارائه تمرین

برای انجام عمل تنفس از راه بینی به روش زیر عمل کنید .

الف : شست راست روی پره ی راست بینی ، انگشت سبابه و وسطی را نزدیک بهم روی پیشانی و بقیه انگشتان روی پره چپ بینی قرار گیرد. حال آهسته در یک بازدم عمیق هوا را از راه بینی خارج نمایید .

ب: اکنون پره ی راست بینی را با انگشت شست فشار داده و آهسته از سوراخ چپ بینی عمل دم را به مدت هفت ثانیه ( هفت شماره) انجام دهید.

ج : حال با انگشت خود پره ی چپ بینی فشار داده و مدت هفت ثانیه هوا را داخل ریه ها نگه دارید.

د: سپس سوراخ راست بینی را باز کرده و مدت هفت ثانیه آهسته بازدم نمایید و سپس بدون توقف هفت ثانیه دیگر نفس بکشید.

حال سوراخ راست بینی را بسته و هوا را هفت ثانیه در داخل ریه ها نگه دارید.

اکنون سوراخ چپ بینی را باز کرده و مدت هفت ثانیه هوا را خارج نمایید. سپس مدت هفت ثانیه از سوراخ چپ بینی تنفس کنید این یک دور تمرین می باشد. این مرحله ها را سه بار در روز و هر بار ده مرتبه انجام دهید.

زمان تمرین :   صبح زود که بدن تازه و ذهن آرام است و 3 یا 4 ساعت پس از صرف غذا بهترین زمان ها هستند. هر چنانچه این تمرین سه بار در روز ( صبح ، ظهر و شب ) انجام شود تا نتیجه بهتری در پی دارد .

مکان تمرین   :   باید تمیز ، پاک و آرام باشد . هوا گرد آلود نباشد . زیر پنکه و کولر برای این کار مناسب نیست .

اجتناب از فشار در تمرینات تنفس مهم است . نباید با فشار و سرعت و بیش از توان انجام گیرد . حبس دم و بازدم تا زمانی انجام گیرد که احساس واقعی وجود داشته باشد . برخی موارد ممکن است علایمی مانند حساسیت در برابر سرما و گرما با تحریکات درونی ظاهر شود .

زمانی که بیمار هستید این تمرینات را انجام ندهید و افرادی که از دخانیات استفاده می کنند چون این مواد برای تمرینات تنفسی نا مناسب است این افراد در صورت ترک دخانیات می توانند این تمرینات را انجام دهند .

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟